Alberta Alpine Sporting Life U16 Provincial Series - SL
Results

Alberta Alpine Sporting Life U16 Provincial Series

Jury
TD Bruce Hamstead, CAN
Referee Zagozewski B. CAN
Chief of Race Molesky B. CAN
Other Workers
Start Ref Ferguson G. CAN
Finish Ref Mills D. CAN
Race Admin Schweiger L. CAN
Chief of Timing Locke D. CAN
Technical Data
Course Name
Start 1860
Finish 1705
Vertical Drop
Length
Homologation
1st Run 2nd run
Course Setter Giordano G. CAN Wilson G. CAN
Number of Gates 52/50 54/53
Homologation
Forerunner 1 Quenneville A. CAN
Forerunner 2 Binley-Ewing T. CAN Binley-Ewing T. CAN
Forerunner 3 Gaudry S. CAN Gaudry S. CAN
Forerunner 4 Sudak L. CAN Sudak L. CAN

Applied Penality: 145.27

Weather: CLEAR

Snow:HARD PACKED

Temperature Start: -10 Temperature Finish: -10

F:720

Rank Card Bib Name Club YOB Category 1st Run 2nd run Total Time Points
1 86038 10 MACAULAY Aidan BANFF 02 U16 41.13 44.81 1:25.94 0
2 65242 4 LAMOUREUX Cole SUNSH 02 U16 41.84 46.11 1:27.95 16.84
3 69375 1 RALF Michael JASPR 02 U16 42.38 46.90 1:29.28 27.98
4 76357 6 KERTESZ-KNIGHT Jesse JASPR 03 U16 43.40 47.29 1:30.69 39.8
5 70280 14 WALLACE Benjamin SUNSH 03 U16 43.28 47.99 1:31.27 44.65
6 78007 17 OSHANYK Adam LKLSE 02 U16 44.91 47.83 1:32.74 56.97
7 67257 8 WILSON James SUNSH 02 U16 45.28 47.76 1:33.04 59.48
8 72586 25 NENDSA Alexander LKLSE 03 U16 44.70 48.41 1:33.11 60.07
9 73052 37 CHRISTOFFERSSON Aidan SUNSH 03 U16 45.16 48.71 1:33.87 66.44
10 69256 19 BOYD Duncan LKLSE 02 U16 45.49 48.53 1:34.02 67.69
11 78957 7 SAUVE Marcus SUNSH 02 U16 45.59 48.57 1:34.16 68.87
12 65075 3 FERGUSSON Ryley SUNSH 03 U16 43.03 53.56 1:36.59 89.23
13 65499 36 STURGESS John LKLSE 03 U16 47.39 49.87 1:37.26 94.84
14 72576 41 MITCHELL Alexander PANO 03 U16 48.67 51.92 1:40.59 122.74
15 69369 31 PARADIS Tomas RABBT 03 U16 48.56 52.24 1:40.80 124.5
16 81896 34 BRETT Evan SUNSH 02 U16 45.95 1:02.21 1:48.16 186.16
17 89741 47 OHRYN Aidan TBLMT 03 U16 52.83 55.65 1:48.48 188.84
18 76375 43 NARUZNY Matthew BANFF 03 U16 54.54 55.82 1:50.36 204.59
19 89005 45 MORRIS Nick INTL 02 U16 54.96 58.15 1:53.11 227.63
20 93225 52 SLOVINSKI Aidan SUNSH 03 U16 55.13 1:00.17 1:55.30 245.98
21 85633 46 BREBNER Ashton TBLMT 03 U16 58.41 1:01.05 1:59.46 280.83
22 93313 53 LANGFORD Pitts INTL 02 U16 1:02.01 1:05.05 2:07.06 344.5
999 70072 20 MEYNEN Noah JASPR 02 U16 DNS 0
999 85346 9 PROFITT John Daniel SUNSH 02 U16 DNF 0
999 72577 12 MITCHELL Gordon PANO 02 U16 DNF 47.95 0
999 65466 15 SHARP Trigg PANOW 02 U16 DNF 47.68 0
999 66149 11 KLASSEN Eli TBLMT 00 U18 DNF 46.41 0
999 77654 18 TAYLOR Joshua KASC 03 U16 DNF 0
999 77650 21 WALTERS Ben KASC 03 U16 DNF 0
999 6100095 22 LAWSON Matthew SUNSH 01 U18 DNF 51.20 0
999 69399 23 STANVICK Rylan RABBT 03 U16 DNF 0
999 79216 24 ILEY Wyatt KASC 02 U16 DNF 49.49 0
999 75265 26 MACKENZIE Connor BANFF 02 U16 DNF 47.90 0
999 71669 27 MARCHAK SCHELL Daniel BANFF 02 U16 DNF 55.77 0
999 70171 29 SHEARS Bredy SNOW 03 U16 DNF 0
999 66141 30 HARRIS Mitchell TBLMT 01 U18 DNF 0
999 69946 33 MILLS Colin BANFF 03 U16 DNF 45.99 0
999 84506 38 DESBIENS Jeremy SUNRI 03 U16 DNF 0
999 70139 39 JOHNSON Logan RDSC 03 U16 DNF 0
999 66056 42 WOLINSKI Daniel SNOW 03 U16 DNF 57.62 0
999 86713 49 VANGEL Wesley YUKON 03 U16 DNF 56.01 0
999 69276 35 CUNNINGHAM Owen PANO 03 U16 DSQ - 51 51.32 0
999 87513 51 TAYLOR -DEMPSEY Naoise YUKON 03 U16 DSQ - 52 1:04.11 0
999 70047 5 DAMANT Ben JASPR 02 U16 42.93 DNF 0
999 66925 13 CHILDS Benjamin KASC 02 U16 46.60 DNF 0
999 71583 16 CHEN Robert LKLSE 02 U16 45.52 DNF 0
999 72125 28 SALVERDA Nicholas KASC 03 U16 45.01 DNF 0
999 66010 32 SCHMIDT Christian SNOW 03 U16 44.68 DNF 0
999 69290 40 FOLEY Eamon PANO 03 U16 51.02 DNF 0
999 69313 44 HUDON Ben PANO 02 U16 47.85 DNF 0
999 78917 48 HYNDS John SUNSH 02 U16 50.35 DNF 0
999 72186 2 LEE Raymond KASC 02 U16 43.38 DSQ - 48 0
999 84363 50 WRIGHT Noah YUKON 02 U16 56.49 DSQ - 13 0
13/01/2018 / Mt. Norquay / NAT18.0004
© MECTiming All Rights Reserverd 2018