Alberta Alpine Sporting Life U16 Provincial Series - SL
Results

Alberta Alpine Sporting Life U16 Provincial Series

Jury
TD Bruce Hamstead, CAN
Referee Fisher M. CAN
Chief of Race Salverda R. CAN
Other Workers
Start Ref Ferguson G. CAN
Finish Ref Mills D. CAN
Race Admin Schweiger L. CAN
Chief of Timing Locke D. CAN
Technical Data
Course Name
Start 1860
Finish 1705
Vertical Drop
Length
Homologation
1st Run 2nd run
Course Setter Buchannan K. CAN Zagozewski B. CAN
Number of Gates 55/53 54/53
Homologation
Forerunner 1 O'Brien C. CAN O'Brien C. CAN
Forerunner 2 Wunsch M. CAN Wunsch M. CAN
Forerunner 3 Skeans M. CAN Skeans M. CAN
Forerunner 4 Webster R. CAN Webster R. CAN

Applied Penality: 150.53

Weather: CLEAR

Snow:HARD PACKED

Temperature Start: -5 Temperature Finish: -5

F:720

Rank Card Bib Name Club YOB Category 1st Run 2nd run Total Time Points
1 70047 6 DAMANT Ben JASPR 02 U16 49.23 49.67 1:38.90 0
2 78007 17 OSHANYK Adam LKLSE 02 U16 50.12 49.92 1:40.04 8.3
3 65466 2 SHARP Trigg PANOW 02 U16 49.78 50.49 1:40.27 9.97
4 78957 12 SAUVE Marcus SUNSH 02 U16 49.37 51.55 1:40.92 14.71
4 72125 28 SALVERDA Nicholas KASC 03 U16 50.19 50.73 1:40.92 14.71
6 65242 3 LAMOUREUX Cole SUNSH 02 U16 53.35 48.57 1:41.92 21.99
7 69256 19 BOYD Duncan LKLSE 02 U16 50.90 51.43 1:42.33 24.97
8 66010 32 SCHMIDT Christian SNOW 03 U16 51.84 51.58 1:43.42 32.91
9 69276 35 CUNNINGHAM Owen PANO 03 U16 52.16 51.79 1:43.95 36.76
10 66925 14 CHILDS Benjamin KASC 02 U16 51.84 52.24 1:44.08 37.71
11 81896 34 BRETT Evan SUNSH 02 U16 52.90 51.67 1:44.57 41.28
12 75265 26 MACKENZIE Connor BANFF 02 U16 54.12 50.58 1:44.70 42.22
13 70072 20 MEYNEN Noah JASPR 02 U16 52.06 52.67 1:44.73 42.44
14 70280 11 WALLACE Benjamin SUNSH 03 U16 48.47 59.05 1:47.52 62.75
15 71669 27 MARCHAK SCHELL Daniel BANFF 02 U16 57.36 52.73 1:50.09 81.46
16 78917 48 HYNDS John SUNSH 02 U16 56.73 55.53 1:52.26 97.26
17 84506 38 DESBIENS Jeremy SUNRI 03 U16 57.52 54.82 1:52.34 97.84
18 70139 39 JOHNSON Logan RDSC 03 U16 57.39 55.62 1:53.01 102.72
19 71583 16 CHEN Robert LKLSE 02 U16 50.11 1:05.04 1:55.15 118.3
20 76375 43 NARUZNY Matthew BANFF 03 U16 59.07 56.33 1:55.40 120.12
21 89741 47 OHRYN Aidan TBLMT 03 U16 1:00.05 59.39 1:59.44 149.53
22 89005 45 MORRIS Nick INTL 02 U16 1:00.07 59.99 2:00.06 154.05
23 85633 46 BREBNER Ashton TBLMT 03 U16 1:01.23 59.97 2:01.20 162.35
24 93225 52 SLOVINSKI Aidan SUNSH 03 U16 1:02.29 1:02.15 2:04.44 185.93
25 66056 42 WOLINSKI Daniel SNOW 03 U16 1:11.99 58.85 2:10.84 232.53
26 84363 50 WRIGHT Noah YUKON 02 U16 1:05.34 1:05.89 2:11.23 235.37
999 93313 53 LANGFORD Pitts INTL 02 U16 DNS 0
999 72577 1 MITCHELL Gordon PANO 02 U16 DNF 0
999 65075 9 FERGUSSON Ryley SUNSH 03 U16 DNF 0
999 72186 4 LEE Raymond KASC 02 U16 DNF 0
999 67257 8 WILSON James SUNSH 02 U16 DNF 0
999 66149 15 KLASSEN Eli TBLMT 00 U18 DNF 0
999 72586 25 NENDSA Alexander LKLSE 03 U16 DNF 0
999 70171 29 SHEARS Bredy SNOW 03 U16 DNF 49.31 0
999 66141 30 HARRIS Mitchell TBLMT 01 U18 DNF 0
999 69369 31 PARADIS Tomas RABBT 03 U16 DNF 57.16 0
999 69946 33 MILLS Colin BANFF 03 U16 DNF 0
999 65499 36 STURGESS John LKLSE 03 U16 DNF 53.05 0
999 69290 40 FOLEY Eamon PANO 03 U16 DNF 57.09 0
999 72576 41 MITCHELL Alexander PANO 03 U16 DNF 0
999 86713 49 VANGEL Wesley YUKON 03 U16 DNF 58.99 0
999 76357 7 KERTESZ-KNIGHT Jesse JASPR 03 U16 DSQ - 53 48.42 0
999 77654 18 TAYLOR Joshua KASC 03 U16 DSQ - 53 0
999 6100095 22 LAWSON Matthew SUNSH 01 U18 DSQ - 54 54.23 0
999 85346 5 PROFITT John Daniel SUNSH 02 U16 46.22 DNF 0
999 69375 13 RALF Michael JASPR 02 U16 49.36 DNF 0
999 77650 21 WALTERS Ben KASC 03 U16 51.18 DNF 0
999 69399 23 STANVICK Rylan RABBT 03 U16 51.00 DNF 0
999 79216 24 ILEY Wyatt KASC 02 U16 51.74 DNF 0
999 69313 44 HUDON Ben PANO 02 U16 52.64 DNF 0
999 87513 51 TAYLOR -DEMPSEY Naoise YUKON 03 U16 1:04.46 DNF 0
999 86038 10 MACAULAY Aidan BANFF 02 U16 46.65 DSQ - 51 0
999 73052 37 CHRISTOFFERSSON Aidan SUNSH 03 U16 50.25 DSQ - 52 0
14/01/2018 / Mt. Norquay / NAT18.0005
© MECTiming All Rights Reserverd 2018