- GS
Results

Teck Open Rd 1

Jury
TD HOLLIDAY BRUCE CAN
Referee LAMBERT ANDREW CAN
Chief of Race HOOTON CLARK CAN
Other Workers
Start Ref JORDON STEPHANIE CAN
Finish Ref KOVACS DAN CAN
Race Admin SMITH NAOMI CAN
Chief of Timing KOVACS CAILIN CAN
Technical Data
Course Name
Start 1845
Finish 1595
Vertical Drop
Length
Homologation 12539/11/17
1st Run 2nd run
Course Setter MOLYNEUX MONTANA CAN CHRISTIE WADE CAN
Number of Gates 39/2 39/2
Homologation 12539/11/17
Forerunner 1 ROSS TYSON CAN KRAMER AIDEN CAN
Forerunner 2 CURRIE EUAN CAN SMITH CAMERON CAN
Forerunner 3 KRAMER AIDEN CAN CURRIE EUAN CAN
Forerunner 4

Applied Penality: 126.42

Weather: CLEAR

Snow:HARD

Temperature Start: -4 Temperature Finish: -3

F:980

Rank Card Bib Name Club YOB Category 1st Run 2nd run Total Time Points
1 6100043 2 HOOTON Beckett SPAC 01 U18 57.96 55.31 1:53.27 0
2 6100052 1 VAN SOEST Gerrit VERNO 01 U18 58.41 55.36 1:53.77 4.33
3 82674 5 IHNS Heiko REDMT 02 U16 58.41 56.03 1:54.44 10.12
4 82950 9 JORDAN Tait WHIST 02 U16 59.04 55.68 1:54.72 12.55
5 6100038 15 APPLEGATH Liam SPAC 01 U18 59.28 55.77 1:55.05 15.4
6 82571 14 ATHANS Isaac APEX 02 U16 59.76 55.38 1:55.14 16.18
7 82521 4 SOLA Heming APEX 03 U16 59.42 57.11 1:56.53 28.21
8 82461 6 BLASER Devin APEX 02 U16 59.69 57.73 1:57.42 35.91
9 83676 27 SHORTER Matthias WHIST 03 U16 1:01.25 57.25 1:58.50 45.25
10 6100046 13 MOLDER Colm REVEL 01 U18 1:01.69 56.86 1:58.55 45.68
11 82699 18 HOEFER Luke REDMT 02 U16 1:01.54 57.33 1:58.87 48.45
12 68980 8 TIMM Dylan FERNI 02 U16 1:01.52 57.88 1:59.40 53.04
13 83680 45 WOOD David WHIST 03 U16 1:01.24 58.25 1:59.49 53.81
14 24463 17 WHITTAKER Gerry BIGWH 55 M2 1:01.04 58.63 1:59.67 55.37
15 83256 36 BEAUREGARD Skylar WHIST 02 U16 1:00.86 58.96 1:59.82 56.67
16 82592 3 FRETENBURG Nelson GROUS 02 U16 1:01.76 58.29 2:00.05 58.66
17 82467 25 HARLEY Hayden WHIST 03 U16 1:01.87 58.27 2:00.14 59.44
18 83086 19 MCMILLAN Luke BIGWH 02 U16 1:02.11 58.08 2:00.19 59.87
19 83306 29 LAYTON Hayes PGEOR 02 U16 1:01.89 58.46 2:00.35 61.26
20 83334 21 LEISHMAN Henry WHWTR 02 U16 1:01.63 58.77 2:00.40 61.69
21 83675 16 KATRUSIAK Alexander WHIST 02 U16 1:01.82 58.80 2:00.62 63.59
22 87580 34 NICOLLS John WHIST 03 U16 1:02.45 58.54 2:00.99 66.79
23 68379 12 KOCZIJ Adam APEX 02 U16 1:02.05 58.95 2:01.00 66.88
24 83547 40 SELTZER Graham WHIST 03 U16 1:02.80 58.24 2:01.04 67.23
25 82541 33 NELLIS Taylor GROUS 03 U16 1:02.73 58.52 2:01.25 69.04
26 83316 32 DENT Clayton SPAC 03 U16 1:01.88 59.42 2:01.30 69.47
27 82644 39 JAY Alex REVEL 03 U16 1:01.85 59.66 2:01.51 71.29
28 82551 28 FRICSKA Adam BIGWH 03 U16 1:02.23 59.34 2:01.57 71.81
29 82530 48 BURNS Chase WHIST 03 U16 1:02.26 59.45 2:01.71 73.02
30 83330 44 LAZIER Liam WHWTR 03 U16 1:03.08 59.13 2:02.21 77.35
31 83440 35 SHATZKO Rio SPAC 02 U16 1:02.65 59.67 2:02.32 78.3
32 82488 42 JACOBY Benjamin SPAC 03 U16 1:02.69 59.93 2:02.62 80.9
33 83545 23 MOSS Brendan WHIST 02 U16 1:03.23 59.71 2:02.94 83.66
34 82492 41 SMITH Malcolm SPAC 03 U16 1:03.03 1:00.14 2:03.17 85.65
35 68227 26 HENDERSON Arlo WHWTR 01 U18 1:04.08 1:00.24 2:04.32 95.6
36 82594 57 RUMYANSEV Yvon Vanya GROUS 03 U16 1:03.31 1:01.09 2:04.40 96.3
37 68082 10 FORSSANDER Lukas WHIST 02 U16 1:04.05 1:00.52 2:04.57 97.77
38 82577 30 BELLMAN Troy WHWTR 02 U16 1:03.93 1:00.70 2:04.63 98.29
39 83149 47 JEPSEN Curtis WHIST 02 U16 1:03.68 1:01.23 2:04.91 100.71
40 70347 37 BEAMAN Joshua FERNI 03 U16 1:04.86 1:00.22 2:05.08 102.18
41 82720 31 SEWARD Cameron GROUS 03 U16 1:04.42 1:01.27 2:05.69 107.46
42 82926 53 KOYAMA-WONG Kai GROUS 03 U16 1:04.82 1:00.97 2:05.79 108.32
43 82623 24 GALE Nolan REVEL 02 U16 1:04.73 1:02.25 2:06.98 118.62
44 82731 56 HOPPENBROUWER Jacob GROUS 03 U16 1:05.62 1:01.57 2:07.19 120.43
45 68115 43 GIBBONS Derek FERNI 03 U16 1:05.19 1:02.01 2:07.20 120.52
46 82536 46 SMITRAN Marko GROUS 02 U16 1:05.21 1:02.05 2:07.26 121.04
47 83087 55 LINDER Niko SPAC 03 U16 1:04.87 1:02.86 2:07.73 125.11
48 67989 62 DE LA MOTHE Peter APEX 02 U16 1:05.89 1:02.27 2:08.16 128.83
49 67982 69 DAVIE Denman GROUS 02 U16 1:05.82 1:02.35 2:08.17 128.91
50 82505 20 SIDJAK John REVEL 02 U16 1:06.07 1:02.18 2:08.25 129.61
51 82556 50 DJURICKOVIC Luka MTWAS 03 U16 1:05.00 1:03.41 2:08.41 130.99
52 84222 22 LITTLE William BIGWH 02 U16 1:06.47 1:02.99 2:09.46 140.07
53 92679 75 VON NORMANN Nicolas VERNO 00 U18 1:06.72 1:02.80 2:09.52 140.59
54 82474 38 KERSEY Christopher VERNO 03 U16 1:05.61 1:04.66 2:10.27 147.08
55 83670 58 NEEVES Benjamin WHIST 03 U16 1:06.31 1:04.58 2:10.89 152.45
56 65114 64 GERLOCZY Matyas APEX 02 U16 1:06.69 1:04.47 2:11.16 154.78
57 82668 52 ERICKSON Jake APEX 03 U16 1:06.23 1:04.96 2:11.19 155.04
58 82603 60 KINGHORN Finley REDMT 03 U16 1:07.19 1:04.68 2:11.87 160.93
59 89902 71 PARLAK Arda REDMT 00 U18 1:08.79 1:04.89 2:13.68 176.59
60 80239 63 SIGGS Matthew APEX 01 U18 1:08.89 1:05.23 2:14.12 180.39
61 82684 54 ARMANINI Austin VERNO 03 U16 1:08.92 1:05.39 2:14.31 182.04
62 82733 68 HRISTOV Alek GROUS 03 U16 1:09.37 1:05.52 2:14.89 187.05
63 82597 66 KIRKER Alex FERNI 03 U16 1:10.93 1:05.35 2:16.28 199.08
64 83553 72 LEMMER Max SEYMR 03 U16 1:12.13 1:07.93 2:20.06 231.78
65 84219 67 CLAYTON Owen FERNI 03 U16 1:12.04 1:08.12 2:20.16 232.65
66 83394 73 JONES Holden REDMT 03 U16 1:14.86 1:10.39 2:25.25 276.69
67 82772 77 KENNEDY Mathew FERNI 02 U16 1:19.46 1:13.20 2:32.66 340.8
68 63930 78 CORDONIER Alain SPAC 59 M3 1:26.44 1:23.00 2:49.44 485.98
999 6100048 11 SCHMIDT Andrew VERNO 01 U18 DNS 0
999 83678 65 FERGUSON Jackson WHIST 02 U16 DNS 0
999 82962 51 GAFFRAN Nathan WHWTR 02 U16 DNF 0
999 82458 59 TESANOVIC Petar GROUS 02 U16 DNF 0
999 92671 76 YESILDAG Goksu REDMT 02 U16 DNF 0
999 89059 74 CHANTRELL Ed SPAC 03 U16 DNF 0
999 68671 7 PANKE Kristof REDMT 02 U16 58.55 DNF 0
999 82844 49 WILLIAMS Nolan VERNO 03 U16 1:04.88 DNF 0
999 6100040 61 BOEHM Austin PGEOR 01 U18 1:08.20 DNF 0
999 82836 70 ROBINSON Connor APEX 03 U16 1:07.99 DNF 0
04/01/2018 / Sun Peaks BC CAN / NAT18.0059
© MECTiming All Rights Reserverd 2018