MB Cup #4 - SL
Results

U12+ Slalom

Jury
TD BOB LAWRIE, CAN
Referee MIKE NERO, CAN
Chief of Race JEFF COPP, CAN
Other Workers
Start Ref MICHAEL SAUER, CAN
Finish Ref ROB EBY, CAN
Race Admin JAN STEWART, CAN
Chief of Timing JOE HEALEY, CAN
Technical Data
Course Name
Start 553
Finish 436
Vertical Drop
Length
Homologation 9747/10/10
1st Run 2nd run
Course Setter ALEX STOKFORD, CAN GLENN ALLEN, CAN
Number of Gates 43/44 43/42
Homologation 9747/10/10 9747/10/10
Forerunner 1 KINGDON RYDER CAN RYDER KINGDON, CAN
Forerunner 2 NERO GRAYSEN CAN GRAYSON NERO, CAN
Forerunner 3 BERNSTEIN TREVOR CAN TREVOR BERNSTEIN, CAN
Forerunner 4 BEHM JAMIESON CAN JAMIESON BEHM, CAN

Applied Penality: 356.55

Weather: SUNNY

Snow:GROOMED

Temperature Start: -24 Temperature Finish: -23

F:720

Rank Card Bib Name Club YOB Category 1st Run 2nd run Total Time Points
1 75973 63 KING Jacob SUMMI 00 U18 36.46 38.47 1:14.93 0
2 70187 56 HEALEY Jack SUMMI 02 U16 36.81 39.24 1:16.05 10.76
3 75978 59 ROBINSON Nicholas SUMMI 00 U18 41.05 43.34 1:24.39 90.9
4 75979 66 ROBINSON Scott SUMMI 03 U16 42.45 43.48 1:25.93 105.7
5 66432 57 FRIESEN Jared LARIV 03 U16 41.49 46.53 1:28.02 125.78
6 66416 87 DALLING Ness WAR 00 U18 42.90 45.55 1:28.45 129.91
7 75982 92 SAUER Matthew SUMMI 04 U14 45.32 48.16 1:33.48 178.25
8 79061 83 BERNSTEIN Tyler BOTTI 06 U12 46.65 48.32 1:34.97 192.56
9 82306 61 PLEWES Hayden WESTM 03 U16 51.01 44.17 1:35.18 194.58
10 79065 62 WILMOT Colin BOTTI 03 U16 46.23 49.02 1:35.25 195.25
11 75980 94 ROBINSON William SUMMI 05 U14 49.84 45.42 1:35.26 195.35
12 73277 64 KRUK Danylo WAR 04 U14 46.52 51.49 1:38.01 221.77
13 77779 84 DALLING Ewan WAR 05 U14 48.79 50.17 1:38.96 230.9
14 77583 98 BONK Jordan ASESS 05 U14 49.48 49.67 1:39.15 232.73
15 79062 91 MCCOMB Bryce WESTM 03 U16 49.90 50.37 1:40.27 243.49
16 74406 60 ENGEL Adam REGIN 06 U12 48.99 54.34 1:43.33 272.89
17 85500 79 HALVORSON Niklas BOTTI 07 U12 51.53 53.96 1:45.49 293.65
18 75989 82 WOLF Alex ASESS 06 U12 52.05 53.85 1:45.90 297.59
19 87544 73 LOBERG Nicolas BOTTI 04 U14 1:00.36 46.19 1:46.55 303.84
20 79649 50 MARSHALL Malachy REGIN 04 U14 52.46 55.03 1:47.49 312.87
21 75991 77 WOLF Ian ASESS 06 U12 52.72 55.15 1:47.87 316.52
22 85910 88 BOMHOF Lucas WAR 05 U14 54.97 55.05 1:50.02 337.18
23 77725 76 LOGAN Spike ASESS 04 U14 54.37 55.85 1:50.22 339.1
24 86093 85 SCHOEMAN Reichen ASESS 07 U12 53.83 56.76 1:50.59 342.66
25 75987 81 VERRIER Lance WAR 05 U14 55.18 58.02 1:53.20 367.74
26 86623 53 CONNELLY Chris PAAST 04 U14 1:03.56 54.75 1:58.31 416.84
27 86678 55 COWLEY Landen REGIN 05 U14 56.09 1:07.47 2:03.56 467.28
28 85911 70 BOMHOF Arie WAR 07 U12 1:01.05 1:02.80 2:03.85 470.07
29 91854 80 BEHM Karl BOTTI 07 U12 1:01.69 1:05.82 2:07.51 505.24
30 88131 89 FULTON Evan ASESS 07 U12 1:09.91 1:02.43 2:12.34 551.65
31 79064 97 REVILLE Quinn WESTM 07 U12 1:08.28 1:07.60 2:15.88 585.67
32 89807 95 DOUCET Liam WAR 06 U12 1:10.86 1:13.60 2:24.46 668.11
33 88655 40 LAWRIE Bode WAR 05 U14 1:16.96 1:17.71 2:34.67 766.22
999 77733 72 WESTMACOTT Branden SUMMI 07 U12 DNS 0
999 86583 69 SNOW Ethan WAR 07 U12 DNS 0
999 73460 52 BOURGEOIS Ashton WPITI 02 U16 DNF 47.95 0
999 75990 58 WOLF Chad ASESS 03 U16 DNF 0
999 73278 65 KRUK Mykola WAR 02 U16 DNF 51.26 0
999 66509 67 STOCKFORD Tavish LARIV 02 U16 DNF 46.73 0
999 71523 99 CUNNINGHAM Noah WAR 03 U16 DNF 42.92 0
999 81668 78 NERO Gabriel BOTTI 04 U14 DNF 49.51 0
999 85525 68 ROY Stephan ASESS 07 U12 DNF 0
999 75992 51 WOLF Sam ASESS 04 U14 DSQ - 25 52.43 0
999 70321 54 NELSON Stetson BOTTI 03 U16 DSQ - 13 42.33 0
999 79001 96 BOURGEOIS Xavier REGIN 04 U14 DSQ - 26 1:07.53 0
999 75988 93 WESTMACOTT Gavin SUMMI 05 U14 DSQ - 18 1:08.45 0
999 81412 90 MATHYS Damien WESTM 07 U12 DSQ - 25 1:02.28 0
999 87542 86 SCHWEITZER Mason BOTTI 03 U16 DSQ - 24 1:08.17 0
999 89883 75 CLARKSON Austin WESTM 07 U12 DSQ - 13 1:17.38 0
999 82369 74 WILMOT Owen BOTTI 07 U12 DSQ - 41 56.62 0
999 81682 71 SPRIGGS Nate REGIN 07 U12 DSQ - 24 1:04.39 0
28/01/2018 / Asessippi Ski Area / NAT18.0212
© MECTiming All Rights Reserverd 2018