U16 - GS
Results

Course U16 - Estrie - (Banque Laurentienne)

Jury
TD C.VITTECOQ BRO
Referee A.MOREAU SUT
Chief of Race M-F.NADEAU ORF
Other Workers
Start Ref J-F.CYR ORF
Finish Ref S.LEFEBVRE ORF
Race Admin N.COLPRON ORF
Chief of Timing G.PLANTE ORF
Technical Data
Course Name
Start 593
Finish 393
Vertical Drop
Length
Homologation
1st Run 2nd run
Course Setter F.LACOMBE ORF L.MCNULTY ZON
Number of Gates 36/34 35/33
Homologation
Forerunner 1 A.STAPLES ORF D.PELLETIER ORF
Forerunner 2 M.DESAUTELS ORF R.YERGEAU ORF
Forerunner 3 G.LAVOIE ORF E.LAPLANTE ORF
Forerunner 4 P.MYRAND ORF H.BARAER ORF

Applied Penality: 223.52

Weather: PARTIELLEMENT NUAGEU

Snow:FOND DURCI

Temperature Start: -5 Temperature Finish: -3

F:980

Rank Card Bib Name Club YOB Category 1st Run 2nd run Total Time Points
1 89184 59 MAHEUX Francois BROM 02 U16 48.01 51.49 1:39.50 0
2 89186 54 GONEAU Jacob BROM 02 U16 50.37 50.73 1:41.10 15.76
3 93965 87 CHAMBERLAND Philippe ORFOR 03 U16 49.66 53.43 1:43.09 35.36
4 89311 57 RYAN Charles-Emile SUTTO 02 U16 50.25 52.92 1:43.17 36.15
5 94001 71 JEAN Zachary SUTTO 03 U16 50.91 53.07 1:43.98 44.12
6 93938 90 PARADIS Antoine BROM 03 U16 50.99 53.36 1:44.35 47.77
7 93999 66 BOISVERT William SUTTO 03 U16 52.06 54.81 1:46.87 72.59
8 94120 83 AUDET Sacha Eliott ORFOR 03 U16 52.05 55.07 1:47.12 75.05
9 89723 63 LAMOUREUX Mederic BROM 02 U16 52.65 54.77 1:47.42 78.01
10 89195 55 BOUCHARD Gustave ORFOR 02 U16 52.91 54.97 1:47.88 82.54
11 94122 79 PELOQUIN Leonard ORFOR 03 U16 51.83 56.20 1:48.03 84.01
12 94000 77 DESJARDINS Brice SUTTO 03 U16 52.82 56.62 1:49.44 97.9
13 89317 53 GAGNON Louis-Xavier SUTTO 02 U16 53.18 56.51 1:49.69 100.36
14 94121 88 LAVIGNE Eliot ORFOR 03 U16 53.97 56.49 1:50.46 107.95
15 89192 60 LAROSE Julien ORFOR 02 U16 54.31 56.42 1:50.73 110.61
16 94183 74 MARIAGE Frederic BROM 03 U16 53.88 57.50 1:51.38 117.01
17 89291 61 ST-MICHEL Thierry OWLS 02 U16 53.73 58.66 1:52.39 126.96
18 89321 51 ALLARD Victor SUTTO 02 U16 54.48 57.96 1:52.44 127.45
19 89290 52 GEHAMI-CORRIVEAU Noah OWLS 02 U16 54.24 58.43 1:52.67 129.71
20 93942 85 BERUBE Etienne BROM 03 U16 54.59 58.37 1:52.96 132.57
21 93964 80 BINETTE Elliot ORFOR 03 U16 54.42 58.62 1:53.04 133.36
22 94056 69 DE GASPE-GAUVIN Zakary OWLS 03 U16 55.24 58.03 1:53.27 135.62
23 93968 78 MONTPETIT Charles ORFOR 03 U16 55.31 58.05 1:53.36 136.51
24 93953 67 GRENIER-GAGNON Guillaume OWLS 03 U16 56.22 57.34 1:53.56 138.48
25 94152 75 CYR Jean-Philippe ORFOR 03 U16 55.64 57.95 1:53.59 138.78
26 94133 91 LAMY-GRENIER Philippe SUTTO 03 U16 55.78 58.92 1:54.70 149.71
27 89315 58 COURNOYER Mika SUTTO 02 U16 56.11 59.38 1:55.49 157.49
28 94157 76 BINER Leon SUTTO 02 U16 57.74 58.25 1:55.99 162.41
29 94135 64 COTE Jules ORFOR 03 U16 56.58 59.94 1:56.52 167.63
30 94176 82 GOSSELIN Felix SUTTO 03 U16 56.31 1:00.89 1:57.20 174.33
31 94182 86 BEAUCHEMIN Mathis BROM 03 U16 57.56 1:01.40 1:58.96 191.67
32 94130 84 CARON Jean-Felix SUTTO 03 U16 59.40 1:03.62 2:03.02 231.65
33 94089 89 SCHLEGEL Jeremie OWLS 03 U16 56.88 1:06.26 2:03.14 232.84
34 94156 70 THERRIEN Vincent SUTTO 03 U16 1:00.69 1:02.50 2:03.19 233.33
35 94139 73 DINEL Kofi SUTTO 03 U16 1:00.00 1:03.36 2:03.36 235
999 89724 50 FONTAINE Thomas BROM 02 U16 DNF 55.03 0
999 89289 62 SCHLEGEL Xavier OWLS 02 U16 DNF 1:02.05 0
999 93939 92 PAINCHAUD Sebastien BROM 03 U16 DNF 1:01.43 0
999 93941 81 RODRIGUE Charles-Emile BROM 03 U16 DNF 1:02.37 0
999 94127 72 ST-AUBIN Alexandre SUTTO 03 U16 DNF 1:00.17 0
999 94002 68 MAJEWSKI Daniel SUTTO 03 U16 DNF 56.28 0
999 94055 65 BISSONNETTE Hugo OWLS 03 U16 DSQ - 20 56.97 0
999 89312 56 BEYRIES Emile SUTTO 02 U16 48.59 DNF 0
27/01/2018 / Orford / NAT18.0235
© MECTiming All Rights Reserverd 2018